ES1110005
Atlántica.
29 de decembro de 2004. Decisión da Comisión do 7 de decembro de 2004, pola que se aproba a lista de lugares de importancia comunitaria da rexión bioxeográfica atlántica.
31 de marzo de 2014. Decreto 37/2014, do 27 de marzo de 2004, polo que se declaran zonas especiais de conservación os lugares de importancia comunitaria de Galicia.
Plan director da Rede Natura 2000. Decreto 37/2014.
Arteixo, A Laracha, Carballo, Malpica de Bergantiños, Ponteceso, Cabana de Bergantiños, Laxe, Vimianzo, Camariñas, Muxía, Cee e Fisterra.
11.809 ha.
Ao noroeste da provincia da Coruña. Franxa costeira que abarca a maior parte das comarcas de Bergantiños, Terra de Soneira e Fisterra, así como unha pequena sección da Coruña, entre os termos municipais de Arteixo e Fisterra. Localidades de referencia: Caión, Malpica, Corme, Ponteceso, Laxe, Camelle, Camariñas, Muxía, Lires, Fisterra.
A área se correspondese parcialmente coa IBA 004 Costa da Morte (Norte), incluida no inventario de SEO/BirdLife (1998).
Código | Denominación | |
1110 | Bancos de area cubertos permanentemente por auga mariña, pouco profunda | |
1130 | Esteiros | |
1140 | Chairas lamacentas ou areentas que non están cubertos de auga na baixamar | |
1150 | ß | Lagoas costeiras |
1160 | Grandes calas e baías pouco profundas | |
1170 | Arrecifes | |
1210 | Vexetación anual sobre argazos | |
1220 | Vexetación perenne de coídos | |
1230 | Cantís con vexetación das costas atlánticas e bálticas | |
1310 | Vexetación anual pioneira con Salicornia e outras especies de zonas lamacentas ou areentas | |
1330 | Pasteiros salinos atlánticos (Glauco-Puccinellietalia maritimae) | |
1420 | Matogueiras halófilas mediterráneas e termoatlánticas (Sarcocornetea fructicosae) | |
2110 | Dunas móbiles embrionarias | |
2120 | Dunas móbiles de litoral con Ammophila arenaria (dunas brancas) | |
2130 | ß | Dunas costeiras fixas con vexetación herbácea (dunas grises) |
2150 | ß | Dunas fixas descalcificadas atlánticas (Calluno-Ulicetea) |
2190 | Depresións intradunales húmidas | |
2230 | Dunas con céspedes do Malcolmietalia | |
2260 | Dunas con vexetación esclerófila do Cisto-Lavenduletalia | |
3130 | Augas estancadas, oligotróficas ou mesotróficas con vexetación de Littorelletea uniflorae e/ou Isoeto-Nanojuncetea | |
3260 | Ríos dos pisos basal a montano con vexetación de Ranunculion fluitantis e de Callitricho-Batrachion | |
4020 | ß | Queirogais húmidos atlánticos de zonas temperadas de Erica ciliaris e Erica tetralix |
4030 | Queirogais secos europeos | |
5230 | ß | Matogueiras arborescentes de Laurus nobilis |
6220 | ß | Zonas subestépicas de gramíneas e anuais do Thero-Brachypodietea |
6410 | Prados con molinias sobre substratos calcáreos, turbosos ou arxilo-limosos(Molinion caeruleae) | |
6420 | Prados húmidos mediterráneos de herbas altas do Molinion-Holoschoenion | |
6430 | Megaforbios eutrofos hidrófilos das orlas de chaira e dos pisos montano a alpino | |
6510 | Prados pobres de sega de baixa altitude (Alopecurus pratensis, Sanguisorba officinalis) | |
7110 | ß | Turbeiras altas activas |
7140 | 'Mires' de transición | |
7150 | Depresións sobre substratos turbosos do Rhynchosporion | |
7210 | ß | Turbeiras calcarias do Cladium mariscus e con especies do Caricion davallianae |
7220 | ß | Mananciais petrificantes con formación de tuf (Cratoneurion) |
8130 | Desprendementos mediterráneos occidentais e termófilos | |
8220 | Encostas rochosas silíceas con vexetación casmofítica | |
8230 | Rochedos silíceos con vexetación pioneira do Sedo-Scleranthion ou do Sedo albi-Veronicion dillenii | |
8310 | Covas non explotadas polo turismo | |
8330 | Furnas mariñas | |
91D0 | ß | Turbeiras boscosas |
91E0 | ß | Bosques aluviais de Alnus glutinosa e Fraxinus excelsior (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae) |
Flora | Invertebrados | Peixes |
Narcissus cyclamineus | Coenagrion mercuriale | Alosa alosa |
Omphalodes littoralis | Elona quimperiana | Alosa fallax |
Rumex rupestris | Geomalacus maculosus | Petromyzon marinus |
Sphagnum pylaisii | Lucanus cervus |
Anfibios/Réptiles | Mamíferos |
Caretta caretta | Galemys pyrenaicus |
Chioglossa lusitanica | Lutra lutra |
Discoglossus galganoi | Myotis myotis |
Lacerta schreiberi | Phocoena phocoena |
Rhinolophus euryale | |
Rhinolophus ferrumequinum | |
Rhinolophus hipposideros | |
Tursiops truncatus |